Terapia podczerwienią

Terapia podczerwienią

Dlaczego Japończycy nigdy nie korzystają z sauny? Pod względem technologii Japonia zawsze była kilka kroków przed wszystkimi, a od jakiegoś czasu Japończycy powszechnie korzystają z saun na podczerwień. Tutaj jednak zdobyły one popularność w ciągu ostatnich kilku lat. Poniżej omówimy ich wady i zalety.

Kontynuując naszą serię, w następnym artykule przeanalizujemy temat, który stał się dość ambiwalentny, tj. terapię podczerwienią. Brzmi jak terapia, której należy unikać, podczas gdy powinno być dokładnie przeciwnie.

Teraz, by podyskutować o tej terapii, musimy zrozumieć, z czym mamy do czynienia. Porozmawiamy o w widmie elektromagnetycznym. Dokładniej mówiąc, część tego widma jest niewidoczna gołym okiem.

Czym jest widmo elektromagnetyczne? To zakres obejmujący częstotliwości promieniowania elektromagnetycznego i odpowiednie długości fal.

Zanim wezmą Państwo foliowe czapeczki, prosimy przeczytać więcej o tym widmie i skupić się na środkowej części. Tutaj mamy światło widzialne widma elektromagnetycznego, w tym znane wszystkim kolory, które wszyscy znają, znajdujące się w otaczającym nas środowisku.

Oznacza to, że codziennie widzimy widmo elektromagnetyczne, być może nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Widmo obrazu ma podgrupy długości fal, zaczynając od najkrótszych. Każda grupa jest generowana i wykorzystywana inaczej, w inny sposób reaguje też na materiały.

Co do promieniowania, ważne, by zrozumieć, czy jest jonizujące, czy nie. Promieniowanie, o którym mowa, nie jest jonizujące. To słowo może nie brzmi tak przerażająco jak „promieniowanie” czy „podczerwień”, ale wciąż rodzi ważne pytanie: czy promieniowanie wpłynie na moją strukturę molekularną i będzie w stanie oddzielić elektrony od jądra atomu?

Mówiąc prościej, czy nastąpią nieodwracalne zmiany na poziomie atomowym, w tym w ludzkich komórkach lub DNA?

Jeśli ktoś zostanie poddany promieniowaniu jonizującemu, skutki mogą być różne: nic się nie dzieje; tkanka zostaje uszkodzona, ale regeneruje się; tkanka zostaje uszkodzona, ale nie regeneruje się i możliwe są mutacje; tkanka umiera.

Omówmy teraz promieniowanie podczerwone. Termin „podczerwień” pochodzi od łacińskiego słowa „infra”, oznaczającego „pod” kolorem czerwonym, ponieważ kolor czerwony jest światłem widzialnym o najdłuższej długości fali widocznej dla ludzkiego oka.

Istnieją trzy podkategorie w zależności od długości fali: krótka (0,7–1,4 mm), średnia (1,4–1,5 mm) i długa (15–1000 mm). Każda kategoria różni się pod względem funkcji i zastosowania, ale przyjrzymy się średniemu i długiemu spektrum, które ma bardzo pożądane właściwości.

Co dzieje się podczas terapii podczerwienią?

Napromieniowana powierzchnia skóry staje się cieplejsza od wewnątrz
Naczynia włosowate rozszerzają się niemal natychmiast, pobudzając mikrokrążenie
Wszelkie płyny w przestrzeni zewnątrzkomórkowej są wydalane, co sprzyja łagodzeniu stanu zapalnego, bólu i obrzęku
Intensywniejsze krążenie limfy i krwi, a także bardziej aktywny metabolizm przyczyniają się do szybszego gojenia się tkanki

Zdolność do regeneracji po urazach, w tym po sesjach treningowych, znacznie wzrasta
Dobrze, ale gdzie i jak to sprawdzić?

Być może słyszeli Państwo o saunach na podczerwień, w których ludzie przebywają dłużej i w niższych temperaturach, niż w zwykłych saunach. To miejsce, w którym całe ciało może cieszyć się tym zabiegiem.

Inną opcją jest wizyta u fizjoterapeuty, aby dowiedzieć się o dostępności takich procedur przy użyciu znacznie mniejszych urządzeń, które mogą napromieniować określone obszary ciała.

A jeśli nie chcemy iść do sauny ani do lekarza?

Mamy rozwiązanie: Produkty Pulsaar Active, które gwarantują, że wszystkie te właściwości są dostępne w wygodnej i funkcjonalnej odzieży, która pozwala funkcjonować jak co dzień bez utraty komfortu i przy zwiększonej wydajności.

Prosimy również przeczytać inne artykuły z tej serii, aby dowiedzieć się więcej i lepiej zrozumieć podstawowe zasady działania i funkcje Pulsaar Active.

Powrót do blogu