Po co się rozciągać po ćwiczeniach?

Po co się rozciągać po ćwiczeniach?

Chcę podkreślić znaczenie aktywności fizycznej. Doświadczenie pokazuje, że ludzie tego nie doceniają. Właściwie wykonane ćwiczenia powinny zawierać rozgrzewkę, by przygotować ciało na fizyczny stres. Następnie wykonuje się główny trening, a po nim ćwiczenia rozciągające i oddechowe.

Całe nasze ciało jest siecią powiązań. Oznacza to, że jeśli mięsień lub grupa mięśni ulegnie skróceniu lub nadwyrężeniu, wpłynie to na stan stawu, zwiększając ryzyko nadwyrężeń i skręceń. Warto zwrócić uwagę na rozciąganie mięśni, które były intensywnie obciążone podczas aktywności fizycznej.

Rozciąganie mięśni posturalnych (pomagających w utrzymaniu postawy) jest najważniejsze, ponieważ są one podatne na skracanie. Rozciągnięte mięśnie należy utrzymać w tej pozycji przez 10–15 sekund. Mięśnie szyi należy rozciągać dłużej (ok. 20–30 sekund). Aby uniknąć kontuzji podczas rozciągania, należy je wykonywać dopiero po rozgrzaniu ciała. Nie należy rozpoczynać ćwiczeń od rozciągania, ponieważ zwiększa to ryzyko kontuzji.

Podczas rozciągania skoncentrować się na oddechu. Należy powoli próbować rozciągać się dłużej podczas wydechu. Nie należy się przemęczać, aby uzyskać lepsze wyniki. Nie należy się kłaść na drugiej osobie, nie wywierać na nią gwałtownego nacisku ani nie rozciągać jej siłą, ponieważ jest to droga na skróty, np. do urazów pachwiny. Rozciągając się po aktywności fizycznej, stymulują Państwo regenerację, a procesy fizjologiczne i biologiczne zaczynają przebiegać sprawnie. Zajmuje to zaledwie 5–10 minut, ale często decyduje o zdrowiu, wynikach aktywności fizycznej, osiągnięciach i samopoczuciu.

Bądźmy zdrowi, ruszajmy się odpowiednio i z uwagą!

Dr n. o zdr. Ieva Zvīgule

certyfikowana fizjoterapeutka

Vingrosev.lv
Powrót do blogu