Ludzie są stworzeni do ruchu

Ludzie są stworzeni do ruchu

Nasz styl życia zmienił się w drugiej połowie XX wieku, pogłębiając kilka problemów zdrowotnych. Przyczyna była często prosta: brak regularnej aktywności fizycznej lub siedzący tryb życia. Od lat 50. XX wieku naukowcy wyjaśniają i ostrzegają, że siedzący tryb życia spowoduje co najmniej dwukrotny wzrost ryzyka zachorowalności i śmiertelności z powodu niektórych chorób. Jest to aktualny problem w Polsce i w innych krajach europejskich, gdzie wiele osób spędza większość dnia na siedząco: w biurach, przed telewizorem lub komputerem, w samochodzie w drodze do lub z pracy.

Chociaż nadwaga u dzieci, młodzieży i osób starszych nie była wcześniej problemem, sytuacja uległa zmianie. Brak regularnej aktywności fizycznej wpływa nie tylko na nasz wygląd, lecz także na nasze zdrowie i samopoczucie. Siedzący tryb życia jest jedną z głównych przyczyn różnych codziennych bólów, złego samopoczucia i niekończącego się zmęczenia.

Najważniejsze jest zacząć

Są dwa rodzaje ludzi: jedni przyzwyczajają się do emocjonalnego i fizycznego dyskomfortu i radzą sobie z różnymi bólami i dolegliwościami głowy, pleców i innymi, w końcu się z nimi godząc, podczas gdy inni uwielbiają ruch i uważają, że bycie aktywnym jest ważne, wiedząc, jak wspaniale się czują, gdy nic ich nie boli. W dzisiejszych czasach wiele osób przyzwyczaiło się do bólu i dyskomfortu i uważa je za normalne. Ale nie powinno tak być! Oczywiście trudno jest zacząć być aktywnym, ale to naprawdę motywuje, gdy czuje się rezultaty. Aktywność fizyczna poprawia jakość życia i zwiększa jego oczekiwaną długość. Powinien on się stać integralną częścią, a nie tylko dodatkiem do życia.

Warto wybrać aktywność, która sprawia przyjemność!

Nie powinno się skupiać tylko na jednym sporcie, takim jak bieganie czy aerobik, tylko dlatego, że jest modny. Należy wybierać sporty, które sprawiają radość, aby uniknąć negatywnych skutków lub dyskomfortu związanego z aktywnością fizyczną. Na początku należy unikać forsownych ćwiczeń. Warto zacząć stopniowo. Ponadto, w razie jakichkolwiek problemów, na przykład bóli stawów czy wysokiego ciśnienia krwi, należy się skonsultować z fizjoterapeutą, lekarzem rodzinnym lub wykwalifikowanym, profesjonalnym instruktorem. Jeśli są Państwo nowicjuszami w zakresie aktywności fizycznej, nie należy zaczynać jej samemu lub polegając na doświadczeniu innych. Każdy powinien być oceniony indywidualnie. Jedne osoby powinny się skupić na równowadze i koordynacji, a inne na wytrzymałości.

Warto wyznaczyć cele!

Jeśli zdecydowaliśmy się zacząć aktywność, warto zrozumieć, dlaczego to robimy: aby poprawić swoje zdrowie, kondycję fizyczną, sprawność fizyczną lub z innego powodu. Trzeba zauważyć, że cel pozwala zachować koncentrację – choć istnieje wiele pokus, aby tego nie robić. Siedzący tryb życia jest kluczowym czynnikiem zakłócającym i osłabiającym zdrowie. Aktywność fizyczna ma fundamentalne znaczenie dla poprawy nie tylko zdrowia, ale także samopoczucia. W mojej pracy magisterskiej wykazałam, że jazda na rowerze, jazda na nartach i nordic walking zmniejszają złość, agresję i strach, a także podnoszą poziom beta-endorfin we krwi (hormonów szczęścia i dobrego samopoczucia) i przynoszą radość. Badanie przeprowadzono wśród osób w średnim wieku; w tej grupie choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów.

Każdy powinien być aktywny

Często słyszymy: dlaczego ludzie, którzy nie mają nadwagi, mają dobre geny i mogą jeść tyle, ile chcą, a mimo to nie przybierają na wadze, powinni być aktywni fizycznie? Odpowiedź jest prosta: każdy powinien być aktywny, niezależnie od wagi, stanu zdrowia, wieku czy innych czynników. Geny również są ważne. Do pewnego wieku wszystko będzie w porządku, ale potem może się pojawić ból, dyskomfort i różne choroby. Warto zachować codzienną aktywność. Spójrzmy na małe dzieci: cały czas się poruszają i nie odczuwają bólu pleców ani stawów. Ludzie urodzili się po to, by się ruszać, ale współczesne środowisko miejskie zamyka nas w „pudełkach”: dom, praca, samochód itp., sprawiając, że poruszamy się mniej.

Dzieci uczą się od rodziców

Niewystarczająca aktywność fizyczna w dzieciństwie może mieć negatywny wpływ na zdrowie przez całe życie. Na całym świecie dzieci stały się mniej aktywne, szczególnie w biedniejszych obszarach. Czas i zasoby inwestowane w nauczanie sportu stają się coraz mniejsze, a fizyczne zabawy i rekreacja ustępują miejsca grom komputerowym i telewizji. Pamiętajmy: jeśli rodzice się nie ruszają, dzieci prawdopodobnie też nie będą tego robić. Należy pamiętać, że regularna i właściwa aktywność fizyczna w dzieciństwie stanowi dobry fundament dla zdrowia na całe życie. Rodzice powinni być aktywni fizycznie, aby dbać nie tylko o własne zdrowie, ale także o zdrowie swoich dzieci.

 

Dr n. o zdr. Ieva Zvīgule

certyfikowana fizjoterapeutka

Vingrosev.lv
Powrót do blogu